Dziczyzna to mięso najwyższej klasy, które zasługuje na uwagę ze względu na swój smak, a także liczne właściwości zdrowotne. Zarówno klienci, dietetycy, jak i sprzedawcy doceniają jej zalety. Pozyskiwana jest od zwierząt żyjących na terenach dzikich, nieskażonych przez człowieka – między innymi na obszarze Puszczy Białowieskiej. To właśnie tam dziki, sarny i jelenie żywią się naturalnym pokarmem, a nie hodowlanym, faszerowanym antybiotykami, co przekłada się na jakość mięsa. Dzięki temu ma ono również unikatowy smak. Jest przepełnione aromatami różnych pór roku.
Właściwości zdrowotne produktów z dziczyzny
Produkty z dziczyzny zapewniają nie tylko wspaniały smak, ale również liczne właściwości zdrowotne. Nie bez powodu rośnie popularność wyrobów z dziczyzny wśród amatorów zdrowej żywności czy osób poszukujących mniej kalorycznego pożywienia. W ich składzie znajduje się wysoka zawartość żelaza, co pozwala szybko uzupełnić niedobór. Ponadto dziczyzna stanowi źródło witamin oraz minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obecne są w niej witaminy B12, B6, B5 czy B2. Dostarcza również magnez, fosfor oraz wapń. Znajdują się w niej także łatwostrawne białko oraz aminokwasy egzogenne.
Nie bez powodu dziczyzna jest zalecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Mięso uznawane jest za niskokaloryczne, zawiera niewielką ilość tłuszczu ogólnego, w związku z czym doskonale sprawdza się jako składnik wielu diet. Ponadto w produktach z dziczyzny nie znajdziesz dużej ilości cholesterolu, co ma znaczenie przede wszystkim dla osób podatnych na choroby serca. Mięso tego rodzaju stanowi również doskonałą alternatywę dla klientów, którzy cierpią na alergie pokarmowe. Dziczyzna często okazuje się pomocna w walce z chorobami takimi jak łuszczyca lub zaburzenia trawienia.
Wysoka zawartość żelaza
Dziczyzna jest wybitnym źródłem żelaza, jest często zalecana przez lekarzy dla osób cierpiących na jego niedobór. Dziczyzna dostarcza więcej żelaza niż większość innych rodzajów czerwonego mięsa.
Bogate źródło niezbędnych witamin i minerałów
Dziczyzna znajduje się wśród najlepszych źródeł witaminy B12, B6, B5, B2 (ryboflawiny). Dziczyzna jest również dobrym źródłem niacyny (witaminy B3, którą stosuje się, aby obniżyć ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów), minerałów a przede wszystkim magnezu, fosforu i wapnia.
Niskokaloryczność
W porównaniu do większości innych mięs, dziczyzna jest wybitnie niskokaloryczna. Stugramowa porcja dziczyzny zawiera około 115 kcal. Bardzo chude kawałki mięsa dziczyzny mogą zawierać tylko 95 kalorii na porcję, a taka sama porcja popularnej wieprzowiny liczy ponad 300 kcal.
Wysoka zawartość białka
W dziczyźnie znajduje się bardzo wysoki procent łatwostrawnego białka – jedna porcja (100 – 120 g) zawiera od 22g do 35g białka, jak również aminokwasów egzogennych (organizm człowieka nie potrafi ich sam wytworzyć).
Niska zawartość tłuszczu
W porównaniu z mięsem hodowlanym, dziczyzna zawiera zdecydowanie mniejszą ilość tłuszczu ogólnego. W rzeczywistości dziczyzna ma średnio tylko 2% tłuszczu – jest to niższa zawartość porównując ją nawet z piersią kurczaka bez skóry!
Niski poziom cholesterolu
Dziczyzna ma niską ilość cholesterolu, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy są podatni na choroby serca.
Alternatywa dla osób cierpiących na alergie pokarmowe
Specjaliści uważają, że dziczyzna może pomóc i czasem nawet odwrócić przewlekłe choroby takie jak np.: łuszczyca czy zaburzenia trawienia.
Dla wielu osób, które są uczulone na mięso hodowlane, dziczyzna jest idealnym i smacznym rozwiązaniem. Dziczyzna jest wolna od antybiotyków, ponieważ zwierzęta żyją na wolności i nie są sztucznie tuczone.