Składniki:
- 1 kg mięsa drobnego z jelenia np. gulasz ekstra lub mięso kl. II
- 2 średnie marchewki
- 1 duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 2 średnie ogórki kiszone
- 1 łyżka gruboziarnistej soli
- 1 łyżka czarnego pieprzu w ziarenkach
- 1 liść laurowy
- 4 łyżki masła extra
- 1 łyżka mąki
- 3 – 4 łyżki oleju roślinnego (rzepakowego lub słonecznikowego)
- 2-3 łyżki masła
- pieprz czarny mielony
- ostra papryka w proszku (wg uznania)
Przygotowanie:
- Mięso umyć i osuszyć. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pokroić na mniejsze kawałki. Kostra mięsna powinna mieć ok. 3 cm.
- Na mocno rozgrzaną patelnię wlać 2 – 3 łyżki oleju. Chwilę zaczekać, aż olej będzie gorący i kłaść kawałki jeleniny, tak żeby się jak najmniej stykały. Wówczas mięso będzie się smażyło, a nie dusiło we własnym sosie. Mięsa w trakcie obsmażania nie powinno się mieszać, ani przesuwać na patelni. Jeśli porcja jeleniny nie mieści się jednorazowo na patelni, trzeba ją smażyć partiami.
- Podsmażone na brązowo z jednej strony mięso odwrócić na drugą. I też przyrumienić.
- Do garnka wlać 1 szkl. wrzącej wody i wstawić na palnik. Do wody dodać sól, pieprz w ziarenkach i liść laurowy. Podsmażone mięso przełożyć do garnka z wrzącą wodą i przyprawami. Przykryć pokrywką i dusić na bardzo małym ogniu. Nie może mocno wrzeć, bo mięso stwardnieje i trzeba będzie dłużej gotować.
- Jeśli na patelni, na której smażane było mięso nie ma przepalonego oleju, ani zwęglonych drobin mięsa to patelni nie trzeba myć. Wystarczy dodać łyżkę oleju, rozgrzać i wrzucić na patelnię pokrojoną w plastry marchew i pokrojoną w piórka cebulę. Warzywa smażyć ok. 2 min, na dużym ogniu. Gdy zaczną się lekko rumienić, przełożyć je do garnka z mięsem.
- Patelnię umyć, wytrzeć do sucha i postawić na ogniu. Wrzucić łyżkę masła, a kiedy się roztopi i zacznie skwierczeć, włożyć pokrojony w plasterki ogórek kiszony. Smażyć ok. 10 min., a gdy się zarumieni, dodać do mięsa. Wszystko razem dusić pod przykryciem na bardzo małym ogniu ok. 60 minut. Płyn uzupełniać wrzątkiem.
- Kiedy mięso będzie miękkie, trzeba do gulaszu dodać zasmażkę z mąki i masła. Mąkę powinno się przepalić kilka minut na suchej, gorącej patelni. Gdy mąka zacznie lekko brązowieć, wrzucić do niej masło intensywnie mieszając. Następie wlać jednym ruchem ½ szkl. zimnej wody i mieszać do uzyskania jednolitego sosu, który trzeba dodać do mięsa. Wrzucić do garnka pokrojony w plasterki czosnek. Wszystko wymieszać i jeśli zachodzi potrzeba, doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem. Jeśli ktoś lubi smaki bardziej pikantne, można dodać ostrą paprykę.
- Gulasz podaje się gorący z kaszą gryczaną lub jęczmienną albo z gotowanymi ziemniakami oraz koniecznie z kiszonym ogórkiem, kiszoną kapustą lub czerwonymi zasmażanymi buraczkami.